ICCA officiellt har föreningen chefer i sin globala föreningen möten gemenskapen

0
53

ICCA: s målgrupp kommer att vara föreningen chefer att fatta beslut eller ett beslut som påverkar roll om var deras internationella mötet hålls och kriterier för att ansluta sig kommer att vara samma som ICCA: s kriterier för att ingå i ICCA databas.

 

James Rees, ICCA Ordförande.

googletag.cmd.push(function() {googletag.display(‘leaderboard0_728x90’);})

Ahead av ICCA Kongressen i Houston den 27-30 oktober 2019, ICCA har meddelat januari 2020 lanseringen av sin “ICCA Föreningen Gemenskapen” i ett meddelande till sina globala medlemskap. Erbjuder utbildning, anslutningar, verktyg och resurser för att hjälpa och stödja internationella sammanslutningar i att organisera mer effektiva möten, den nya plattformen kommer att officiellt välkomna föreningen chefer i ICCA: s globala föreningsmöte gemenskapen som dotterbolag syftar till att forma framtiden och värdet av international association möten.

ICCA, International Congress and Convention Association, är den globala gemenskapen och kunskap nav för internationella association mötesindustrin. Dess medlemmar är drygt 1 100 ledande, internationellt möte leverantörer från nästan 100 länder, är dedikerade till att erbjuda tjänster i världsklass och engagerande med föreningen chefer för att utbyta kunskap och dela med sig av bästa praxis. Lanseringen av ICCA Föreningen Gemenskapen kommer officiellt att integrera föreningar inom ICCA: s globala samhället, hjälper till att forma ICCA: s framtid och ge möjligheter för en närmare, långsiktigt samarbete.

I sitt budskap till medlemmar, James Rees, ICCA Ordförande konstaterade: “För över 55 år ICCA har varit katalysatorn för att föra samman de större destinationer, platser, och tillhandahållare av international association möten industrin under ett gemensamt uppdrag att forma framtiden och värdet av international association möten. Som en värld av möten har utvecklats, så har förhållandet mellan ICCA och föreningar, som flyttar från leverantör och köpare relation till verkligt partnerskap och samarbete.”
 
Rees beskriver de olika initiativ som har skapats under de senaste åren för att utveckla ett närmare samarbete med föreningar och betonar vikten av att denna senaste utveckling som kulmen på år av att bygga relationer och att slutföra den global sammanslutning möten bild: “Att hålla sig relevant för våra medlemmar, utvecklas med tiden och att vara sant att vårt uppdrag, ICCA har utvecklat en rad initiativ under senare år för att utveckla ett närmare samarbete med föreningar. Dessa har inkluderat lanseringen av vår Förening Portal, skapandet av ICCA Kontrolleras Föreningar och ökat deltagande av föreningen chefer i våra möten och workshops, den senare med stöd av vår Förening Förbindelser Partner. ICCA: s nästa steg är nu att fylla den felande länken och omfattar föreningar i kommunen som sanna partner. ICCA är därför att bjuda in ledande föreningen chefer, möten med chefer och frivilliga ledare att gå med i ICCA Föreningen Gemenskapen.”

ICCA: s målgrupp kommer att vara föreningen chefer att fatta beslut eller ett beslut som påverkar roll om var deras internationella mötet hålls och kriterier för att ansluta sig kommer att vara samma som ICCA: s kriterier för att ingå i ICCA databas: De måste vara icke-statliga organisationer som inte förvaltas av tredje part med minst ett internationellt roterande möte, som lockar minst 50 deltagare per möte, och hålls på en regelbunden basis.

Forma framtiden och värdet av international association möten
James Rees fortsätter: “Detta är ett avgörande steg för ICCA och ICCA medlemmar. Med föreningar integreras i vårt samhälle, ICCA kommer att få direkt input från en viktig röst i världen av föreningens möten, något som för närvarande saknas från ICCA gemenskapen. Omfattar föreningar ger oss en större förståelse för föreningar och deras behov nu och i framtiden. Inklusive föreningar i ICCA gemenskapen skapar en större medvetenhet om de utmaningar och möjligheter som deras föreningar och möten står inför idag, och det gör det möjligt för en privilegierad peer-to-peer-utbyte med möjlighet för ICCA medlemmar att engagera sig med dessa befattningshavare på en regelbunden basis på regionala eller internationella evenemang. Det kommer att bli mer ansikte-till-ansikte informella möjligheter till nätverkande mellan medlemmar och föreningar genom större närvaro vid ICCA evenemang och det kommer att leda till mer exakt data i ICCA Föreningen Möten Databas, som alla bidrar till vår vision om att forma framtiden och värdet av international association möten”.