Inne i milliard-dollar kampen over .org

0
40

Inne i milliard-dollar kampen over .orgRarely har rike internett-adresser — kjent som domenenavn — rørt slik lidenskap.New York Times|Oppdatert: Jan 13, 2020, 06.18 ER IST0Comments
ThinkStock Fotodot-org er hjem til store ideelle organisasjoner og ikke-statlige organisasjoner som de Forente Nasjoner (un.org) og NPR (npr.org).Av Steve Lohr

For to måneder siden, Ethos Kapital, et private equity-selskap, annonsert at de planla å kjøpe rettigheter til et område av internett-fast eiendom for mer enn $1 milliard.

Men det var ikke bare en hvilken som helst del av digital eiendom. Det ble dot-org, cyber-området som er hjem til store ideelle organisasjoner og ikke-statlige organisasjoner som de Forente Nasjoner (un.org) og NPR (npr.org), og små liker nabolaget klubber.

Avtalen ble møtt med en voldsom reaksjon. Kritikere hevdet at en mindre kommersiell hjørne av internett bør ikke være styrt av en resultat-drevet private equity-selskap, som et spørsmål om både prinsipp og praksis. Online søknader og brev av bekymring kom fra hundrevis av organisasjoner, tusenvis av individer og fire Demokrater i Kongressen, inkludert Sen. Elizabeth Warren i Massachusetts.

Sjelden har akronym-strødd riket av internett-adresser — såkalte domenenavn — rørt slik lidenskap.

Nå, en gruppe respekterte internett-pionerene og ideelle ledere er å tilby et alternativ til Etos Kapital er bud: en ideell samarbeidende selskap. Inkorporering papirer for den nye enheten, Samarbeidende Corp. av .ORG Registranter, ble arkivert denne uken i California.

Målet for gruppen er ikke bare å overtale Internet Corporation for Assigned Names and Numbers, som fører tilsyn med internett domenenavn, for å stoppe salget. Det er også å overtale ICANN for å gi forvaltningen av dot-org i stedet.

“Dette er et bedre alternativ,” sa Ester Dyson, som var den første leder av ICANN, fra 1998 til 2000, og er ett av sju styremedlemmer i den nye samarbeidende. “Hvis du er eid av private equity -, incentiv er å gjøre en fortjeneste. Vår drivkraft er å tjene og beskytte ideelle organisasjoner og det offentlige.”

Siden 2003, dot-org har vært drevet av the Public Interest Registry, som er kontrollert av Internet Society, en ideell organisasjon som bidrar til å utvikle internett-standarder, utdanning, programmer og politikk. Registeret har en kontrakt å administrere dot-org, som ble fornyet siste år i 10 år. Med et salg til Etos Kapital, Internet Society ville få en begavelse til å finansiere sin virksomhet og komme seg ut av virksomheten i drift dot-org.

I å kjøpe the Public Interest Registry, Ethos Kapital ville erverve rettigheter til å kjøre dot-org og samle inn årlige avgifter fra nesten 10.5 millioner registrerte dot-org navn, holdt av både ideelle organisasjoner og domene-navn spekulanter. De årlige gebyrene $10 til $20 på gjennomsnittet, men kan være langt høyere for store nettsteder som kjøper flere navn for å beskytte sin merkevare og få tilgang til ekstra tjenester som sikkerhet mot internett-angrep.

Motstandere av private-equity salg sa de fryktet at for å gjøre en attraktiv fortjeneste på sin kostbar avtale, Ethos Kapital ville ha til å heve prisene, kutte kostnader, skimp på service — og mest sannsynlig selge brukernes data.

Ethos Kapital sa de bekymringene var grunnløse.

I et blogginnlegg i desember, Erik Brooks, firmaets grunnlegger, sa at “vi forstår at endringen bringer usikkerhet og bekymring,” som ble reflektert i “alarmerende påstander.”

Ethos Kapital, Brooks sagt, ønsker å investere i dot-org “for omdømmet til plattform og verdiene den representerer i markedet.” Han sa at hans firma planlagt å bygge på at eiendelen.

Store prisøkninger har blitt en stor bekymring for kritikere av avtalen. Når ICANN fornyet 10-års kontrakt med the Public Interest Registry siste året, er det fjernet en pris cap som begrenset prisen øker til 10% i året på det meste. Flyttingen var en del av en bredere ICANN retningslinjene for å lette pris kontroller på tvers av alle internett-domener.

Ethos Hovedstaden har forpliktet seg til å følge de 10% cap, selv om det ville ha noen kontraktsmessig forpliktelse til å gjøre det. I blogginnlegg, private equity-firmaet sa det planlagt å investere i nye tjenester og slå ned på spam, sikkerhet angrep og andre overgrep lansert fra noen illegale dot-org domener.

Noen ideelle organisasjoner bekymre deg for at noen opprydding innsats kan føre til sensur, selv om utilsiktet. Som eier av registret for dot-org, Ethos Kapital vil håndtere akseptabel praksis og retningslinjer for dot-org domener. De samme friheter som åpner døren til ekstremistiske grupper på noen dot-org nettsteder, ideelle ledere sier, også bidra til å beskytte det frie ord på allmenn interesse dot-org områder i utviklingsland med autoritære regimer.

Ethos Kapital sa det aldri ville rette for sensur. Det har også lovet å sette opp en selvstendig “stewardship council” til å overvåke forvaltningen av dot-org nettverk.

Siden avtalen ble annonsert, Bekker og toppledere av Internet Society og the Public Interest Registry har snakket med skeptikere i person, på web økter og på konferanse, som søker å forsikre dem om at dot-org ville være i trygge hender. Og tirsdag, har de skrevet et detaljert svar på de spørsmål som reises av de fire medlemmene av Kongressen.

Men om tillit-bygningen kampanje har gjort fremgang er usikkert. Amy Eksempel Menigheten, administrerende direktør i NTEN, en ideell organisasjon som hjelper andre ideelle organisasjoner med teknologi, er ikke overbevist.

“Internett var ment å være denne demokratisk kraft rundt om i verden, og ideelle organisasjoner gjør det,” Eksempel Menigheten sa. I kontrast til dette, sa hun, Ethos Kapital er en skapning av “kapitalist-basert internett-industrielle kompleks.”

For Etos Kapital avtale om å lykkes, ICANN må gi sin godkjenning. I desember ble det sendt ut en forespørsel for mer informasjon om den foreslåtte transaksjonen. ICANN har ikke angitt tidspunkt for en beslutning, men en er forventet tidlig dette året.

Den nyopprettede samarbeidende gruppe er håp om at den kan holde dot-org ut av for-profit økonomi. “Det er et felles gode her som er i fare for å bli undergravd,” sa William Woodcock, en direktør samarbeidende, som er administrerende direktør i Pakken Clearing House, en ideell organisasjon som gir internett-operativ støtte for domener.

Samarbeidende selskap, som ville kjøre dot-org, samle inn gebyrer og distribuere besparelser tilbake til den ideelle brukere, er en “alternativ modell med en langsiktig forpliktelse til åpne og ikke-kommersiell internett,” sa Katherine Maher, en direktør som er daglig leder av Wikimedia Foundation, den ideelle forelder i Wikipedia.

“Det er noen ting som fungerer bedre noncommercially, og det er OK,” sa hun.